The Spynex NENO (85×175) Open Body Pad Printer is a high-speed industrial pad printing machine that operates on a pneumatic system. It is designed for bulk production with fast, accurate, and consistent results on bottles, caps, plastic parts, packaging items, and industrial components.
Key Features
- High-speed printing
- Pneumatic drive system
- Open body design
- High precision printing quality
- Automation compatible
- Heavy-duty industrial machine
- Multi-material compatibility
Technical Specifications
| Model | UPS-70 Open Body Pad Printer |
|---|---|
| Standard Plate Size | 180 x 75 x 10 mm |
| Air Pressure Requirement | 6-8 Bar (Compressor Required) |
| Maximum Printing Area | 50 x 50 mm |
| Production Capacity | 1800 pcs/hour |
| Maximum Product Height | 500 mm |
| Drive Type | Pneumatic |
| Control System | Electronic |
| Machine Dimensions (L x W x H) | 460 x 200 x 520 mm |
| Machine Weight | 55 Kg |

