The Spynex DC-Fix Double Colour (210×100) Pad Printer is made for accurate two-color printing with a stable DC-fix mechanism, pneumatic drive, and industrial-grade performance.
Key Features
- DC-fix system
- Accurate dual-color printing
- Stable pneumatic drive
- Mass production ready
- Heavy-duty build
- Easy maintenance
- Sharp printing output
Technical Specifications
| Model | Spynex DC-Fix Double Colour (210x100) |
|---|---|
| Standard Plate Size | 210 x 100 x 10 mm |
| Air Pressure Requirement | 7-9 Bar |
| Maximum Printing Area | 80 x 80 mm |
| Production Capacity | 1400 pcs/hour |
| Maximum Product Height | 800 mm |
| Drive Type | Pneumatic |
| Control System | Electronic |
| Machine Dimensions (L x W x H) | 890 x 450 x 960 mm |
| Machine Weight | 120 Kg |

